Wrzesień w pracy logopedy to miesiąc przesiewowych badań mowy. W tym roku badaniem zostało objętych uczniów 117 uczniów klas I oraz 25 przedszkolaków, czyli 142 dzieci.
Przesiewowe badania mowy to szybka i skuteczna metoda wstępnej oceny rozwoju mowy u dzieci. Mają na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń, nieprawidłowości i opóźnień w rozwoju mowy. W tym roku diagnoza została poszerzona o diagnostykę zaburzeń miofunkcjonalnych.
Dlaczego są ważne?
-
Wczesne wykrycie problemów: Im wcześniej wykryjemy zaburzenie mowy, czy zaburzenie miofunkcjonalne, tym łatwiej będzie je skorygować.
-
Skuteczna terapia: Dzięki wczesnej diagnozie dziecko może rozpocząć odpowiednią terapię logopedyczną, czy terapię miofunkcjonalną.
-
Zapobieganie dalszym problemom: Wczesna interwencja może zapobiec powstawaniu innych problemów związanych z mową, takich jak trudności w nauce czy problemy z komunikacją.
Po analizie potrzeb i wskazań w bieżącym roku terapią logopedyczną objęto 64 uczniów. Realizują zajęcia indywidualne i grupowe, w zależności od potrzeb. W zajęciach biorą również udział uczniowie zgodnie ze wskazaniem opinii lub orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, dzieci wytypowane w przesiewowych badaniach mowy, czy kontynuujące terapię rozpoczętą w poprzednim roku.
Renata Balcer