ERASMUS +
English Adventure Quest - ewaluacja
- 09.06.2025 13:22
- W roku szkolnym 2024/2025 w klasie 5b realizowana była innowacja pedagogiczna pt. „English Adventure Quest”, której celem było rozwijanie kompetencji językowych uczniów poprzez nowoczesne i angażujące metody nauczania, z wykorzystaniem platformy Canva oraz elementów grywalizacji. Projekt był realizowany w ramach programu Erasmus+, co dodatkowo podniosło jego rangę oraz poszerzyło wymiar współpracy międzynarodowej i międzyprzedmiotowej.
- więcej
Rozwój i inspiracja – nauczyciel w programie Erasmus+
- 09.06.2025 13:12
Minął rok od mojego wyjazdu na Erasmusa+. Można już podsumować i określić jaki wpływ miał na mnie i moją pracę. Udział nauczyciela w programie Erasmus+ ma wielowymiarowy wpływ zarówno na rozwój zawodowy, jak i na społeczność szkolną. Program umożliwia zdobycie nowych doświadczeń, rozwijanie kompetencji językowych, kulturowych i dydaktycznych poprzez udział w kursach w krajach europejskich. Ponadto udział w programie sprzyja budowaniu międzynarodowej współpracy między szkołami, rozwijaniu projektów edukacyjnych oraz promowaniu postaw otwartości, tolerancji i europejskiej tożsamości. Nauczyciel staje się ambasadorem zmian i inspiracją dla innych członków społeczności szkolnej. Dzięki temu, kolejna grupa nauczycieli szykuje się do wyjazdu.
Podsumowując, Erasmus+ nie tylko rozwija kompetencje nauczycieli, ale również przyczynia się do umiędzynarodowienia i podniesienia jakości edukacji w szkołach. Opracowała: Alicja Jaroszyńska
- więcej
Plastyczny język angielski - ewaluacja innowacji
- 09.06.2025 12:57
- W ramach prowadzonej innowacji „Plastyczny język angielski”, uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą Alicją Jaroszyńską, wykonując prace plastyczne przyswajali i utrwalali słownictwo. Ideą, która przyświecała innowacji było wykorzystanie zmysłów plastycznych, zdolności językowych oraz wyobraźni uczniów. Moim zadaniem było promowanie j. angielskiego wśród uczniów mojej klasy. Motywowanie ich do nauki, zachęcanie do aktywnego poznawania świata na lekcjach plastyki. Uświadamianie dzieciom potrzeby posługiwania się językiem angielskim w dzisiejszym świecie. W ciekawy sposób wzbogacanie słownictwa oraz doskonalenie umiejętności pracy indywidualnej i grupowej oraz co bardzo ważne, odczuwanie satysfakcji z możliwości wyrażania myśli komunikowania się w języku angielskim.
- więcej
Ojcze nasz - wspólna modlitwa wszystkich chrześcijan
- 11.06.2025 12:22
- Modlitwa „Ojcze nasz” (łac. Pater noster) to jedna z najważniejszych modlitw chrześcijańskich, pochodząca bezpośrednio z Nowego Testamentu (Ewangelia wg św. Mateusza 6,9–13). Jest wspólna dla niemal wszystkich wyznań chrześcijańskich i stanowi podstawę codziennej modlitwy wielu wierzących. W krajach Unii Europejskiej, które różnią się językiem, kulturą i tradycją religijną, modlitwa ta funkcjonuje w wielu wersjach językowych, ale jej treść i znaczenie pozostają niezmienne. Działanie realizowane w ramach innowacji "Po co nam święci? - czyli o duchowych patronach w krajach Unii Europejskiej"
- więcej
Obchody Dnia Europejczyka
- 04.06.2025 14:09
- 2 czerwca 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku odbyły się uroczyste obchody Dnia Europejczyka. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach udziału szkoły w programie Erasmus+, który promuje międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturową wśród młodzieży. Miał on na celu przybliżenie uczniom idei integracji europejskiej oraz zapoznanie ich z kulturą, historią i tradycjami krajów Unii Europejskiej.
- więcej
Projekt edukacyjny - Dzień Europejczyka
- 04.06.2025 14:02
- W ramach szkolnego projektu edukacyjnego uczniowie, wspólnie z wychowawcami oraz rodzicami, aktywnie zaangażowali się w przygotowania do obchodów Dnia Europejczyka. Każda klasa wylosowała jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a następnie zajęła się stworzeniem stanowiska prezentującego kulturę, tradycje, historię, kuchnię oraz ciekawostki związane z danym państwem.
Przygotowania obejmowały wykonanie plakatów, prezentacji, dekoracji oraz strojów charakterystycznych dla wybranego kraju. Uczniowie przygotowali również potrawy regionalne i materiały informacyjne, dzięki czemu ich stanowiska były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także edukacyjne i angażujące.
Projekt miał na celu rozwijanie wiedzy o krajach Unii Europejskiej, promowanie postaw otwartości i tolerancji, a także integrację całej społeczności szkolnej poprzez wspólne działania. Współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców pokazała, jak ważne i inspirujące może być wspólne odkrywanie różnorodności kulturowej Europy. - więcej
Sanktuaria w Krajach UE
- 11.06.2025 12:23
- Maj w tradycji katolickiej jest szczególnym miesiącem poświęconym czci Matki Bożej. To czas, w którym wierni szczególnie oddają hołd Maryi, uczestnicząc w nabożeństwach majowych. Odbywają się one zarówno w kościołach, jak i przy przydrożnych kapliczkach i figurach Matki Bożej. Centralnym elementem tych nabożeństw jest śpiew Litanii Loretańskiej, w której przywoływane są liczne tytuły Maryi.
Wystawa "Sanktuaria w Krajach UE" to wyjątkowa prezentacja najważniejszych miejsc kultu religijnego z państw członkowskich Unii Europejskiej poświęcone czci Matki Bożej. Ekspozycja ukazuje bogactwo duchowego i kulturowego dziedzictwa Europy, przedstawiając sanktuaria znane z pielgrzymek, cudów oraz historycznego znaczenia. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie różnorodności tradycji religijnych, ale również podkreślenie wspólnych wartości i korzeni europejskiej tożsamości.
Uczniowie mają okazję poznać zarówno słynne sanktuaria, takie jak Lourdes we Francji, Fatima w Portugalii czy Częstochowa w Polsce, jak i mniej znane, lecz równie ważne miejsca kultu z różnych regionów Europy. Wystawa łączy fotografie, opisy historyczne, oferując bogate doświadczenie edukacyjne i duchowe. Działanie realizowane w ramach innowacji "Po co nam święci? - czyli o duchowych patronach w krajach Unii Europejskiej" - więcej
Kraje UE w sztuce
- 04.06.2025 14:53
- W ramach lekcji plastyki i realizowanego programu unijnego Erasmus+ klasy 4-8 wykonały ciekawe mini projekty plastyczne. Połączyliśmy edukację o Unii Europejskiej i krajach należących do Unii z działaniami plastycznymi. Rysowaliśmy znane obiekty architektury w Europie, malowaliśmy flagi państw, tworzyliśmy plakaty z ciekawostkami o krajach należących do UE.
- więcej
Język angielski na lekcjach geografii w klasie 7a.
- 26.02.2025 13:35
- Coś nowego na lekcji geografii w klasie 7a. Na lekcji geografii będą pojawiały się akcenty języka angielskiego. Jako pierwsze pojawiły się pojęcia takie jak:urbanizacja ( urbanization), centrum miasta (city centre), na przedmieściach (in the suburban), strefa podmiejska ( suburban area), wiejski ( rural), miejski (urban), aglomeracja ( agglomeration). Uczniowie podczas takich zajęć mają możliwość poszerzyć wymowę, oraz słownictwo, co pozwoli im lepiej zrozumieć międzynarodowe aspekty geografii.
- więcej
Pomoc z języka angielskiego a program komputerowy
- 20.02.2025 13:12
- Uczniowie klasy 7 na lekcji informtyki z p. Katarzyną Merk doskonalili swoje umiejętności tworzenia prezentacji. Tworzyli slajd ze słówkami z języka angielskiego dotyczącymi ubrań i części ciała. Dzięki temu powtórzyli materiał z j. angielskiego i informatyki.
- więcej
Po co nam święci? - czyli o duchowych patronach w krajach Unii Europejskich
- 11.06.2025 12:17
- Ideą innowacji "Po co nam święci?..." skierowanej dla uczniów klas szóstych, jest rozwiajnie zainteresowań duchowych i kulturalnych, stworzenie warunków do publicznych wystąpień oraz posługiwanie się technologią komputerową i informacyjną. Ważnym aspektem jest również kształtowanie postaw szacunku dla europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz wpisanie się w ciąg działań edukacyjnych w naszej szkole, a także z przystąpieniem do programu Erasmus+.
- więcej
A pinch of culture - innowacja
- 04.06.2025 14:55
- Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego dla klasy 4d ,,A pinch of culture’’ – poszerza wiedzę uczniów o wybrane zagadnienia kulturowe, zwiększa świadomości językową poprzez naukę zwyczajów i tradycji krajów anglojęzycznych. Zajęcia będą wzbogacane elementami historyczno-kulturowymi. Rozwijane w trakcie zajęć umiejętności pozwolą uczniom opanować poznane słownictwo i utrwalić wiadomości kulturowe w języku angielskim. Opracowała p. Agnieszka Borek
- więcej
Poznajemy Europę
- 20.02.2025 12:42
- Klasy 5 - 8 projektują plakaty o wybranych krajach Unii Europejskiej na lekcji plastyki z p. Anetą Chęcińską
- więcej
Z wirtualnym plecakiem po Europie - innowacja
- 09.06.2025 12:08
„Z wirtualnym plecakiem po Europie” to innowacja pedagogiczna o charakterze interdyscyplinarnym, której głównym celem jest rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów – przede wszystkim językowych, cyfrowych, społeczno-kulturowych oraz umiejętności pracy zespołowej. Projekt zakłada wirtualne podróże po wybranych krajach Europy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, aplikacji edukacyjnych.
Innowacja łączy elementy geografii, języka angielskiego, historii, wiedzy o kulturze oraz TIK. Uczniowie „pakują” wirtualny plecak, przygotowując się do poznania kolejnych krajów – ich tradycji, kuchni, języka, symboli narodowych, ciekawostek turystycznych i kulturowych. Każda „podróż” kończy się kreatywnym zadaniem, np. stworzeniem prezentacji multimedialnej, plakatu, wirtualnej pocztówki. Opracowała: Katarzyna Merk
- więcej
Poznajemy kraje UE
- 20.02.2025 12:37
- Klasy 4 na lekcji plastyki p. Anetą Chęcińską poznają kraje UE.
Wiecej zdjęć w Albumie fotograficznym....
- więcej
Anglojęzyczny świat bez granic - interaktywne poznanie krajów i ich kultury - innowacja
- 11.06.2025 13:05
Innowacja pedagogiczna „Anglojęzyczny świat bez granic... ” łączy naukę języka angielskiego z edukacją geograficzną i kulturową. Uczniowie zdobywają wiedzę o krajach anglojęzycznych poprzez działania interaktywne, rozwijające jednocześnie kompetencje językowe, cyfrowe i geograficzne. Wśród działań z elementami geografii zaplanowano m.in.:
- więcej
Nigdy nie jest za późno na naukę....
- 29.01.2025 12:27
- W lipcu 2025r. grupa nauczycieli z naszej szkoły wyjedzie na kurs języka angielskiego dla dorosłych do szkoły na Malcie. Będą tam się uczyli języka angielskiego w Maltalingua w St. Julian’s przez 2 tygodnie. Poznają lokalne zwyczaje, zabytki i zawiążą nowe znajomości. Swoją wiedzę i umiejętności następnie wykorzystają w swojej pracy. Nigdy nie jest za późno na naukę a zwłaszcza naukę języka obcego. Życzymy powodzenia!
- więcej
Czytaj literaturę europejską
- 29.01.2025 11:56
W ramach rozpoznawania swoich gustów czytelniczych w klasach 8c oraz 7b miały miejsce spotkania pod hasłem "Czytaj literaturę europejską". Uczniowie pod patronatem p. Marii Nowik (nauczycielki j. polskiego) prezentowali swoje ulubione książki krajów Unii Europejskiej, zarówno nowości, jak i klasykę literatury. Spektrum zainteresowań okazało się ogromne: pojawiły się pozycje literatury obyczajowej, popularnonaukowej, ale także fantasty czy kryminały, a nawet thrillery. Okazało się, że dzieci sporo czytają, choć niekoniecznie mieści się to w kanonie lektur szkolnych. Planujemy powtórzenie takich lekcji, bo polecajki od rówieśników mają moc! Widać to w bibliotece szkolnej.
- więcej
Kulturalne A..B...C..., czyli rozwijanie zainteresowań kulturą i historią europejską ma lekcjach języka polskiego, historii i plastyki - innowacja
- 11.06.2025 13:33
- Celem innowacji „Kulturalne A…B…C…” jest rozwijanie u uczniów wrażliwości kulturowej, wiedzy o dziedzictwie europejskim oraz kształtowanie postaw otwartości i szacunku wobec wspólnych wartości cywilizacyjnych. Innowacja opiera się na współpracy międzyprzedmiotowej – języka polskiego, historii i plastyki – oraz aktywnych metodach nauczania. W ramach innowacji zaplanowano następujące działania:
- więcej
Innowacja pedagogiczna w ramach projektu Erasmus+ „Plastyczny język angielski”
- 11.06.2025 13:49
- W klasie 3a wych. Alicja Jaroszyńska realizowała innowację pedagogiczną w ramach projektu Erasmus Plus „Plastyczny język angielski” .Uczniowie wykonując prace plastyczne przyswajali i utrwalali słownictwo z j. angielskiego.Ideą, która przyświecała innowacji było wykorzystanie zmysłów plastycznych, zdolności językowych oraz wyobraźni uczniów.
- więcej
Innowacja Pedagogiczna "English Adventure Quest" w klasie 5b
- 04.06.2025 14:57
- Klasa 5b z wychowawczynią Dorotą Bielską w ramach projektu Erasmus+, realizuje innowację pedagogiczną pod tytułem "English Adventure Quest".
Czym jest "English Adventure Quest"?
To interaktywna gra edukacyjna realizowana na platformie Canva, której celem jest rozwijanie umiejętności językowych uczniów poprzez nowoczesne, angażujące metody nauczania. Uczniowie klasy 5b zostają zaproszeni do językowej przygody, podczas której wykonują kreatywne zadania związane z:- słownictwem (Vocabulary Land),
- gramatyką (Grammar Mountain),
- pisaniem opowiadań (Story Town),
- odgrywaniem dialogów (Dialogue Theatre),
- czytaniem ze zrozumieniem (Reader’s Tower).
Cały proces odbywa się przy wykorzystaniu Canvy, gdzie uczniowie tworzą projekty graficzne, takie jak plakaty, quizy, komiksy i inne materiały edukacyjne. - więcej
Europa na dobry start 2
- 09.01.2025 12:02
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 7 im. Noblistów Polskich realizuje w okresie od 1.06.2024 r. do 31.08.2025 r. projekt w programie Erasmus +. Projekt nosi tytuł „Europa na dobry start 2” i podczas 15 miesięcy jego trwania 8 nauczycieli różnych przedmiotów będzie dokształcać się w zakresie znajomości języka angielskiego na kursach w szkołach językowych na Malcie.
Działania projektowe będą obejmowały również powstanie innowacji pedagogicznych związanych z rozpowszechnianiem wiedzy o Unii Europejskiej i dziedzictwie oraz kulturze krajów europejskich wśród uczniów, nauczycieli i w środowisku lokalnym, a także rozpowszechnianie idei i zasad programu Erasmus+.
W projekcie biorą udział jeszcze dwie szkoły ze Szczecinka: SP4 i SP6 jako uczestnicy tzw. konsorcjum, którego liderem jest Miasto Szczecinek.
Kwota dofinansowania działań projektowych wynosi 78 800 eur, czyli ponad 334 tys. zł.
„Europa na dobry start 2” jest drugim z projektem zaplanowanych w ramach akredytacji w programie Erasmus+ przyznanej na lata 2023 – 2027. Akredytacja, którą Miasto Szczecinek otrzymało w lutym 2023 r., pozwala otrzymywać co roku dofinansowanie z funduszy unijnych na działania w szczecineckich szkołach bez konieczności brania udziału w konkursie wniosków. Dofinansowanie jest w takim przypadku udzielane na podstawie wniosku budżetowego, wypełnianego co roku zgodnie z potrzebami szkół.
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską.
- więcej
Europa na dobry start - Erasmus+
- 18.11.2024 08:30
- Zapraszamy do zapoznania się podsumowaniem pierwszej części programu Erasmus+
https://europa-na-dobry-start.my.canva.site/erasmusplus
- więcej
Kurs językowy na Malcie
- 18.11.2024 08:44
- W dniach 26.06 - 06.07.2024r. nauczycielka naszej szkoły Alicja Jaroszyńska uczestniczyła w dwutygodniowym kursie języka angielskiego zorganizowanym w St. Julians na Malcie w ramach programu Erasmus+. Celem udziału w szkoleniu było doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim oraz otwarcie na nowe doświadczenie międzykulturowe. Program kursu obejmował 50 godzin dydaktycznych zajęć oraz umożliwił poznanie historii i kultury Malty poprzez uczestnictwo w wycieczkach organizowanych przez szkołę. W grupie szkoleniowej byli kursanci z Japonii, Kolumbii, Brazylii i Turcji.
- więcej
Podróż do Dublina
- 18.09.2024 08:18
Nasza nauczycielka języka angielskiego p. Dorota Bielska, uczestniczyła w lipcu w kursie metodycznym „The 21st Century Classroom: New Ideas for a New Era” w Dublinie
w ramach projektu Erasmus+. Kurs ten dostarczył wielu nowych narzędzi i metod pracy z uczniami, które pomogą jeszcze lepiej dostosować lekcje do potrzeb współczesnych uczniów. Dodatkowo, pobyt w Irlandii pozwolił na zanurzenie się w tamtejszej kulturze, co wzbogaciło doświadczenie o wiele cennych wrażeń i inspiracji.
Innowacja Doroty Bielskiej
- więcej
Europa na dobry start - Erasmus +
- 12.02.2024 10:38
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 7 im. Noblistów Polskich realizuje w okresie od 1.06.2023 r. do 31.08.2024 r. projekt w programie Erasmus +. Projekt nosi tytuł „Europa na dobry start” i podczas 15 miesięcy jego trwania nauczyciele nieuczący języka angielskiego będą poznawać angielski, a nauczyciele uczący tego języka, będą poszerzać swój warsztat pracy o nowe metody nauczania. Zaangażowani nauczyciele pojadą na kursy za granicę, do Irlandii i na Maltę. Kursy pomogą nauczycielom w opracowaniu pedagogicznych innowacji, by wesprzeć uczniów w uczeniu się języka angielskiego.
- więcej