Przesiewowe badania mowy.
- 30.10.2024 12:23
Wrzesień w pracy logopedy to miesiąc przesiewowych badań mowy. W tym roku badaniem zostało objętych uczniów 117 uczniów klas I oraz 25 przedszkolaków, czyli 142 dzieci.
Przesiewowe badania mowy to szybka i skuteczna metoda wstępnej oceny rozwoju mowy u dzieci. Mają na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń, nieprawidłowości i opóźnień w rozwoju mowy. W tym roku diagnoza została poszerzona o diagnostykę zaburzeń miofunkcjonalnych.
Dlaczego są ważne?
-
Wczesne wykrycie problemów: Im wcześniej wykryjemy zaburzenie mowy, czy zaburzenie miofunkcjonalne, tym łatwiej będzie je skorygować.
-
Skuteczna terapia: Dzięki wczesnej diagnozie dziecko może rozpocząć odpowiednią terapię logopedyczną, czy terapię miofunkcjonalną.
-
Zapobieganie dalszym problemom: Wczesna interwencja może zapobiec powstawaniu innych problemów związanych z mową, takich jak trudności w nauce czy problemy z komunikacją.
Po analizie potrzeb i wskazań w bieżącym roku terapią logopedyczną objęto 64 uczniów. Realizują zajęcia indywidualne i grupowe, w zależności od potrzeb. W zajęciach biorą również udział uczniowie zgodnie ze wskazaniem opinii lub orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, dzieci wytypowane w przesiewowych badaniach mowy, czy kontynuujące terapię rozpoczętą w poprzednim roku.
Renata Balcer
-
- więcej
Logopedyczne ćwiczenia oddechowe dla dzieci: dlaczego są ważne i jak je stosować?
- 12.09.2024 09:25
Oddech jest niezbędny do życia, ale także odgrywa ważną rolę w rozwoju mowy dziecka. Prawidłowe oddychanie torem przeponowym zapewnia odpowiednie ciśnienie powietrza potrzebne do artykulacji głosek. Logopedyczne ćwiczenia oddechowe są ważnym elementem terapii logopedycznej.
Dlaczego logopedyczne ćwiczenia oddechowe są ważne dla dzieci?
Logopedyczne ćwiczenia oddechowe mają wiele zalet, między innymi:
- Wzmacniają mięśnie oddechowe, co ułatwia prawidłową artykulację głosek.
- Wydłużają fazę wydechową, co pozwala na wypowiadanie dłuższych wypowiedzi bez potrzeby nabierania powietrza.
- Poprawiają koordynację oddechowo-fonacyjną, czyli synchronizację oddechu z artykulacją głosek.
- Zwiększają pojemność płuc, co zapewnia większą rezerwę powietrza do mówienia.
- Pomagają w redukcji stresu i napięcia, co może ułatwić komunikację.
- więcej
Wielkanocne zabawki logopedyczne
- 12.09.2024 09:16
- 25.03.24 r. przedszkolaki z 0a i 0b wykonały wielkanocne zabawki logopedyczne- kurczaczki do ćwiczeń oddechowych.
Podczas pracy nad własnym kurczaczkiem dzieci doskonaliły swoje zdolności manualne, motorykę małą i precyzję ruchów.
A podczas finalnej zabawy wykonywały ćwiczenia utrwalenia prawidłowego toru oddechowego i wzmocnienia mięśnia okrężnego ust.
Przyjemne z pożytecznym - więcej
Europejski Dzień Logopedy
- 05.03.2024 12:08
- 6 marca to Europejski Dzień Logopedy, jest obchodzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z tej okazji w środę w naszej placówce dzieci biorące udział w terapii logopedycznej będą rozwiązywały “uroczyste” zadania przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Uczniowie klas 1-3 ćwicząc swoją artykulację i podnosząc sprawności komunikacyjne będą miały między innymi okazję przejąć inicjatywę i choć na chwilę wejść w rolę logopedy:) Takie sprawdzenie swoich sił w innym charakterze może okazać się zaskakujące, a na pewno przysporzy im ciekawych wrażeń. A zatem, zapraszamy do wspólnej zabawy
- więcej
Akademia smaków - zajęcia logopedyczne
- 05.03.2024 12:26
- Dziś podczas zajęć terapii logopedycznej pracowaliśmy wielozmysłowo. W Tłusty Czwartek dla przekory otworzyliśmy zdrową "Akademię smaków". Razem tworzyliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki smakowe Wszystko w ramach Ogólnopolskiego Projektu "Gramy zmysłami" .
- więcej