Kreatywne myślenie i pisanie na języku polskim
- 14.06.2022 18:44
- „Kreatywne myślenie i pisanie na języku polskim” to innowacja, realizowana przez p. Marię Nowik w klasie VI b. Ma za zadanie kształcić u uczniów umiejętność tworzenia i redagowania tekstów przy jednoczesnym rozwijaniu ich wyobraźni oraz myślenia kreatywnego, innowacyjnego i krytycznego.
Uczniowie coraz częściej komunikują się ze sobą poprzez telefony komórkowe i różnego rodzaju komunikatory komputerowe, dużo czasu spędzają przy grach i na portalach społecznościowych. Treści SMS-ów i wiadomości e mail są coraz krótsze i ubogie w słownictwo. Uczniowie mało piszą i mało czytają, mało też ze sobą rozmawiają, a co za tym idzie, mają coraz większe problemy z pisemnymi formami wypowiedzi. Właściwie są one ich największą słabością... Potwierdzają to nie tylko moje obserwacje, ale też wnikliwie przeprowadzone analizy testów egzaminacyjnych z języka polskiego. Niezbędne jest wprowadzenie zajęć rozwijających umiejętność pisania uczniów oraz rozbudzających kreatywność i twórcze myślenie. Jestem przekonana, że pisanie nie tylko rozwija wyobraźnię i uczy twórczego myślenia, ale przede wszystkim wzbogaca słownictwo, ma również swego rodzaju działanie terapeutyczne i relaksacyjne.
W toku zajęć uczniowie będą pisać krótsze i dłuższe formy prozatorskie i poetyckie. Duży nacisk zostanie położony na stymulowanie kreatywności i innowacyjności uczestników w procesie konstruowania własnych utworów. Zajęcia dadzą także uczniom możliwość konfrontowania przemyśleń i napisanych tekstów w gronie innych uczestników. Grupa wiekowa klas piątych ma naturalną potrzebę autoekspresji i aktywności twórczej. Lekcje kreatywnego pisania wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Dzięki nim uczniowie mogą wykorzystywać i rozwijać umiejętność tworzenia tekstów spójnych, logicznych, poprawnych językowo i formalnie, ale – przede wszystkim – będących efektem pracy twórczej, pobudzającej myślenie kreatywne i innowacyjne.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły