• Innowacje

• Bawmy się matematyką - innowacja

• 15.11.2022 19:12
        • Kształcenie matematyczne jest bardzo ważnym składnikiem kształcenia ogólnego. Zrozumienie wielu zagadnień współczesnej nauki i praktyki wymaga dobrej znajomości matematyki. Uczenie się matematyki kształtuje umysł, wdraża do logicznego myślenia, tworzy umiejętność zwięzłego formułowania i wdrażania myśli, przyzwyczaja do stosowania racjonalnych metod organizacji pracy własnej i sprawnego działania. Wyrabia także wartościowe cechy charakteru, takie jak: inicjatywa, samodzielność, krytycyzm, systematyczność i dokładność w pracy, wytrwałość w pokonywaniu trudności wyłaniających się podczas dążenia do zamierzonego celu. Jednak dobra znajomość matematyki to nie tylko pamiętanie pojęć i twierdzeń, ale umiejętność rozwiązywania problemów w życiu codziennym, nauce i technice. Stąd moja inicjatywa nauczania matematyki w sposób żywy, a więc tak, aby uczniowie mogli dostrzegać problemy, które na drodze matematycznego zrozumienia można rozwiązać, a przy tym wspaniale się bawiąc.  Innowacja pedagogiczna „Bawmy się matematyką” jest tego konkretnym przykładem. Opracowanie i realizacja Agnieszka Paszkiel.
        • Będzie realizowana w kl. IIb w roku szkolnym 2022/23 na zajęciach kreatywnych. Wykorzystane będą na nich zadania logiczne, kości, domino, elementy kodowania, Karty Grabowskiego, Kocki Dinesa, klocki Reko oraz Ozoboty i Skriboty.
          Cele główne:
          · Rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych poprzez zabawę, twórcze działanie
          · Rozwijanie umiejętności rozwiązywania nietypowych, logicznych zadań matematycznych.
          · Kształcenie umiejętności konstruowania oraz elementów robotyki.
          ·  Wdrażanie uczniów do własnej, aktywnej i twórczej pracy indywidualnej oraz grupowej.